^

Mapa cyfrowa Krateru

From: Marcin Jankowski <silver@ocean.univ.gda.pl>
Date: Wed, 17 May 2000 18:51:42 +0200

Salve!
Wczoraj w ramach sprzątania po magisterce robiłem porządki na dysku mojego blaszaka i w jakimś kącie natknąłem się na plik hitaldem.grd. Sądząc po nazwie dotyczył Hitalii ale ni cholery nie mogłem sobie przypomnieć co to właściwie jest (nie był skojarzony z żadną aplikacją) - w środku była kupa cyferek i nic ponadto... Jużem się sposobił do wciśnięcia "Delete" i wyciepienia znaleziska do kosza kiedy przyszło OLŚNIENIE! (albo jak kto woli ustąpiła skleroza... ;) )

Jak kto ciekaw jak wygląda najbliższa okolica miejsca katastrofy "naści jotpega" jak to mawia Idril ;)

Obrazek pozostawia trochę do życzenia, ale był robiony jako obiekt treningowy do posługiwania się ER-Mapper'em i nie zwracałem uwagi na detale. Poza tym jego podstawą był obrazek z "Fenixa" (nie pomnę numeru, miał czarną okłdadkę z jakimś paskudnym gadem ;> ), na którym część poziomic się krzyżowała, a część urywała z nagła; co naraziło mnie na złośliwe uwagi oprogramowania, które to wykryło...
Widać wyraźnie, że krater cuś nie bardzo jest prawdopodobny w takim kształcie. Ale to już nie moja wina ;). Nie widać też (a właściwie widać słabo) bagna gdzie leży kapsuła, ale prostoduszny ER-Mapper przyjął, że im bardziej białe tym wyżej - no i bagno "poszło!" w górę. Musiałem to poprawić ręcznie i chyba dałem za mały współczynnik. Acha - poziomice na rysunku przyjąłem co 20 m więc najwyższy punkt na mapie to (w przeliczeniu) ok. 220 metrów, czarny kolor to woda, dno krateru jest na 42 metrach, najwyższy punkt wału ziemnego który je otacza to ok 100 m. Teren w którym "Fenix" wybił dziurę leży na rzędnej ok 80 m, dno "rynny" to 52 m npm, otwarta sawanna to około 60 m npm. Widok na miejsce katastrofy je mniej więcej z kierunku południowego (173 stopnie). I to by było na tyle - więcej danych w metryczce pliku nie ma ;))

PS. Jak ktoś może ma lepszy (większy i/lub dokładniejszy) obrazek miejsca "lądowania" niż ten z "Fenixa", to niech mi przyśle. Może uda się zrobić lepszą mapkę... A może nawet wyrenderować krajobrazik w Light Wave... ;)

Cyfrowa mapa Krateru

Date: Mon, 10 Jul 2000 17:50:20 +0200
From: Marcin Jankowski <silver@sat.ocean.univ.gda.pl>
Subject: Teren lekko poprawiony.... ;)

Jak ktoś wpisze w przeglądarkę adres: http://pasat.ocean.univ.gda.pl/~silver/hit2.jpg to może sobie obejrzeć najnowszą (i na razie najdoskonalszą ;) ) wersję trójwymiarowego modelu terenu katastrofy "Fenixa". Od porzedniej różni się kolorem i lepszą siatką interpolacyjną (800 punktów zamiast 573).
Ponawiam też moje zapytanie: czy ktoś nie ma lepszej mapki okolic krateru niż ta z Fenixa? Bo wtedy można by zrobić ładny, duży model z wyrenderowanym krajobrazem....

Pozdrawiam
M/Z

Cyfrowa mapa Krateru 2

--- --- ---

Plik utworzony: 11-07-2000
Ostatnia modyfikacja: 15-01-2003
Copyright (c) 2000-2003 Marcin Jankowski Wojciech Gołąbowski